درباره مکتب

Recovered_JPEG_3031

تاریخ چه­ ی کوتاه

     لیسه­ ی عالی خصوصی کاتب، نامی است آشنا که به صفت یک لیسه­ ی خصوصی غیر انتفاعی تحت نظر «مؤسسه ­ی تعلیمی و مـدنی پیشرفت» و هیأت اُمنای انتخابی از سال ۱۳۸۷ خورشیدی به این طرف به تعداد روز افزون شاگردان و استقبال اولیای آن­ها فعالیت داشته و اکنون یکی از لیسه­ های مورد اطمینان مردم در عرصه­ ی تعلیم و تربیه در سطح کشور ماست. این لیسه با طرح و پشتکار محترم محمد ابراهیم قاسمی؛ وکیل اسبق و محبوب مردم کابل تأسیس و از همان آغاز تا اکنون فعالیت­ هایش به صورت غیر انتفاعی بوده است. نخستین مقر لیسه کاتب به مدت سه سال در کارته سه شهر کابل موقعیت داشت که از آغاز با تعداد ۹۴ نفر شاگرد؛ اعم از ذکور و اناث فعالیت داشته است و از سال ۱۳۹۰ خورشیدی بدین سو موقعیت جدید لیسه واقع در قلعه ناظر به امتداد جاده شهید مزاری می­باشد که در سه تعمیر جداگانه­ ی ذکور و اناث و بخش کودکستان با داشتن بیش از ۱۱۰۰ نفر شاگرد ذکور و اناث فعالیت می­نماید.

لیسه کاتب با داشتن هیأت اداری کارفهم و استادان ورزیده و مسلکی خویش متعهد است که خدمات تعلیمی و تربیوی معیاری را که متناسب با فرهنگ، عنعنات و افتخارات ملی مردم و کشور ما باشد، در خدمت فرزندان وطن قرار دهد. هیأت اداری و تدریسی لیسه کاتب سخت باورمند اند که هرگاه دو عنصر؛ معلم دلسوز به وطن و اولاد وطن و معارف پویا و مجهز با یافته­های علمی در یک کانون آموزشی و تربیوی منظم، پلان شده و مجهّز با دستاوردهای جدید علمی و اجتماعی به فعالیت بپردازند، می­توانند در آینده­ی نه چندان دور مرهم­گذار تمام نا به­سامانی­ها و نا به­هنجاری­های ناامید کننده­ی اجتماعی باشند و درست با تکیه روی همین اصل، اعضای اداری و تدریسی لیسه کاتب؛ با درنظرداشت مسوولیت­های ملی و میهنی خویش در تلاش اند تا با ارائه­ی خدمات شایسته و معیاری قدم­های استوار و مثمری را برای آینده­ی بهتر فرزندان وطن بردارند.

خط مـشی لیسه کاتب؛

     بنیادی­ترین خط مشی لیسه عالی خصوصی کاتب؛ با درنظرداشت فعالیت غیر انتفاعی اش، فراهم نمودن تجهیزات، تسهیلات و دیگر ملزومات جهت بالابردن کیفیت آموزشی لیسه و تربیت فرزندان وطن که آشنا با تاریخ، فرهنگ، زبان و افتخارات ملی باشند، عیار گردیده است.

لیسه خصوصی کاتب با تمام توان استعدادهای ناب را شناسایی و آن­ها را به سوی شکوفایی رهنمایی خواهد نمود و جهت تحقق بخشیدن به این مهم، آثار هنری، علمی، ادبی و اجتماعی این استعدادها را به طور منظم و مستمر در «فصـلنامه­ی کاتب» که مجله­ای است، اجتماعی ـ ادبی و علاقه­مندان فراوان در بیرون نیز دارد، به نشر می­سپارد. فصلنامه­ی کاتب با نشر و پخش آثار ادبی و علمی دانش آموزان توانسته است که جمع کثیری از شاگردان لیسه کاتب و دانش آموزان سایر مراکز تعلیمی شهر را در طول سه سال فعالیت اش به خود جلب نماید. این فصلنامه، به مثابه­ی ارگان نشراتی لیسه کاتب متعهد به رعایت اصول و فنون نگارش و حفظ زبان از لهجه­ها و گویش­های غیر ملی بوده و آثار ادبی و اجتماعی دانش آموزان را جهت تشویق، ترغیب و پرورش هنر نویسندگی به صورت منظم به دست نشر می­سپارد تا باشد در این راستا خدمات شایسته­ای را که مبتنی بر فرهنگ اندیشه و اندیشه­وری باشد، به وطن و فرزندان وطن که سخت در معرض تهاجم فرهنگ­های ناآشنا و بیگانه قرار دارند، انجام دهد.

لیسه عالی کاتب، مقیّد به تمامی ارزش­های اسلامی و ملی بوده و بدون هیچ­گونه تبعیض نژادی، زبانی و مذهبی سعی در شناسایی و پرورش فرزندان وطن خواهد داشت و از سویی؛ سعی به خصوص را در راستای حفظ زبان و فرهنگ خودی در مقابل تهاجم سیل­آسای فرهنگ­های وارداتی از خود نشان می­دهد. هیأت اداری و تدریسی لیسه کاتب سخت بارمند اند که جهت تحقق و نیل به این اهداف مقدس و انسانی همکاری و همیاری اولیای دانش آموزان در کنار فعالیت­های مسوولانه­ی اعضای اداری و تدریسی از اهمیت سازنده­ای برخوردار است